پاکسازی سنبل آبی در ۹ هکتار از غرب تالاب انزلی

پاکسازی سنبل آبی در 9 هکتار از غرب تالاب انزلی

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان گفت: همزمان با هفته ملی محیط زیست بالغ بر ۹ هکتار از غرب تالاب بین‌المللی انزلی در منطقه بشم و سنگاچین از گیاه مهاجم سنبل آبی پاکسازی شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، حمزه عشوری امروز از استمرار پاکسازی سنبل آبی در تالاب انزلی همزمان با هفته محیط زیست خبر داد و اظهار داشت: همزمان با هفته ملی محیط زیست که امسال با شعار "سهم من در تداوم حیات" نامگذاری شده است در یک اقدام مشترک با حضور جمعی از محیط‌بانان، ذینفعان تالاب، جوامع محلی و اسکله‌داران محدوده غرب تالاب بندر انزلی در موقعیت بشم و سنگاچین از سنبل آبی پاکسازی شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان با اشاره به اینکه این استان با داشتن 31 هزار هکتار عرصه‌های آبی از مناطق حساس و مهم کشور به لحاظ وجود اکوسیستم‌های آبی تلقی می‌شود گفت: در چند سال اخیر با رشد بی‌سابقه گونه مهاجم سنبل آبی حیات تالاب‌های این استان با خطر جدی روبرو شده است.

عشوری افزود: تالاب بین‌المللی انزلی با مساحتی حدود 20 هزار هکتار که از شمال به انزلی، از جنوب به صومعه‌سرا، از شرق خمام، از جنوب شرقی به رشت و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلی محدود است نیازمند توجه بیشتر در زمینه مبارزه با گیاه مهاجم سنبل آبی است.

به گزارش تسنیم، سنبل آبی یکی از 10 گونه گیاهان مهاجم دنیاست؛ این گیاه وقتی وارد اکوسیستم آبی می‌شود ظرف مدت 2 هفته می‌تواند جمعیت خود را به میزان دو برابر افزایش داده و یک بوته با 20 گل می‌تواند سه هزار دانه تولید کند و هر دانه آن بین پنج تا 27 سال می‌تواند زنده بماند.

گیاه مهاجم سنبل آبی به عنوان گونه زینتی وارد اکوسیستم آبی کشور شده و به دلیل تکثیر و رشد بالای این گیاه، به شدت سطح آب را پوشانده و مانع ورود نور و اکسیژن به داخل آب می‌شود و به دلیل تولید لجن آلی باعث خشک شدن پهنه‌های آبی می‌شود.

انتهای پیام/

پیشنهادی باخبر