جهش ۲۰ درصدی سرعت اینترنت در ایران

جهش ۲۰ درصدی سرعت اینترنت در ایران
رئیس سازمان تنظیم مقررات: براساس آمار اعلام شده از سوی این مرجع، میانه سرعت اینترنت همراه در نیمه نخست ماه جاری ۳۷، ۳۶ مگابیت اعلام شده است درحالی‌که در نیمه دوم آذر سال گذشته سرعت این بخش ۳۱، ۲۹ مگابیت بوده است که نشان می‌دهد سرعت اینترنت همراه ۱۹، ۴ درصد در این مدت افزایش پیدا کرده است.

رئیس سازمان تنظیم مقررات با اشاره به سنجش‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و آمار داشبورد‌های عمومی جهانی از افزایش حداقل ۲۰ درصدی سرعت اینترنت ثابت و همراه از نیمه دوم آذرماه سال گذشته تا نیمه اول خرداد ماه امسال در کشور خبر داد.

به گزارش تسنیم، ‌امیر لاجوردی؛ قائم‌مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به سنجش‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و آمار داشبورد‌های عمومی جهانی از افزایش حداقل 20 درصدی سرعت اینترنت ثابت و همراه از نیمه دوم آذرماه سال گذشته تا نیمه اول خرداد ماه امسال در کشور خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود باتوجه به برنامه در دست اجرای احداث سایت‌های 5G و پروژه افزایش اتصال فیبرنوری امسال شاهد تحول قابل توجه در افزایش سرعت اینترنت ثابت و همراه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه این سازمان به عنوان رگولاتور این حوزه بطور دقیق نسبت به رصد و بررسی کیفیت شبکه اقدام کرده که برای شفافیت و استحضار مردم آنرا در آدرس netsanjplus.ir/mobile-trends در دسترس عمومی قرار داده، گفت: براساس آمار و نتایج ثبت شده، میانگین سرعت اینترنت اپراتور همراه اول از نیمه آذرماه سال گذشته تا نیمه اول خرداد امسال از 11، 42 به 13، 84 مگابیت برثانیه و در اپراتور ایرانسل از 10، 95 به 12، 64 مگابیت برثانیه رسیده است.

لاجوردی افزود: به عبارتی تا 15 خردادماه سرعت اینترنت همراه اول 21، 3 درصد و ایرانسل 15، 4 درصد رشد پیدا کرده است.

رئیس سازمان تنظیم مقررات با اشاره به آمار به ثبت رسیده در داشبورد‌های جهانی سنجش سرعت اینترنت در دنیا نیز خاطرنشان کرد: بر اساس آمار اعلامی مجموعه اُکلاً به عنوان یکی از مراجع بین‌المللی در سایت اسپیدتست، میانه سرعت اینترنت در بخش ثابت و همراه از دی ماه سال گذشته تاکنون حدود 20 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: براساس آمار اعلام شده از سوی این مرجع، میانه سرعت اینترنت همراه در نیمه نخست ماه جاری 37، 36 مگابیت اعلام شده است درحالی‌که در نیمه دوم آذر سال گذشته سرعت این بخش 31، 29 مگابیت بوده است که نشان می‌دهد سرعت اینترنت همراه 19،4 درصد در این مدت افزایش پیدا کرده است.

رئیس سازمان تنظیم مقررات در مورد سرعت اینترنت ثابت تصریح کرد: بر اساس اعلام آمار‌های مجموعه اُکلاً، میانه سرعت اینترنت ثابت در کشور در نیمه نخست ماه جاری 15، 28 مگابیت برثانیه اعلام شده است که در نیمه دوم آذر ماه گذشته 12، 62 مگابیت برثانیه بوده است که یعنی در این مدت 21 درصد سرعت اینترنت ثابت زیاد شده است.

لاجوردی با اشاره تعهد اپراتور‌ها در اوایل دی ماه سال گذشته مبنی بر افزایش 30 درصدی سرعت اینترنت تا ابتدای تیرماه امسال گفت: روند افزایشی سرعت اینترنت اپراتور‌های همراه به گونه‌ایست که پیش‌بینی می‌شود در تاریخ اعلام شده سرعت اینترنت به تعهدی که اپراتور‌های این حوزه داده‌اند نزدیک می‌شود و با برنامه‌هایی که بخصوص در احداث سایت 5G در دست اجراست سرعت اینترنت همراه با رشد قابل قبولی همراه است.

وی در ادامه در مورد برنامه‌های توسعه‌ای در دست اقدام تصریح کرد: در ابتدای دولت سیزدهم تعداد سایت‌های 5G از 10 سایت با افزایش 200 برابری، امروز به نزدیک 2 هزار سایت رسیده است که مطابق برنامه‌ریزی تا پایان سال تعداد آن‌ها به بیش از 5 هزار سایت می‌رسد.

قائم‌مقام وزیر در امور ارتباطات همچنین در مورد افزایش سرعت اینترنت ثابت نیز اظهار کرد: بعد از وقفه طولانی که در توسعه ارتباطات ثابت با آن روبرو بودیم، خوشبختانه طرح ملی فیبرنوری منازل و کسب‌وکار‌ها با اعطای پروانه به 10 اپراتور ارتباطی برنامه‌ریزی و اجرا شد که تا امروز نزدیک به 8 میلیون خانوار تحت پوشش فیبرنوری قرار گرفته‌اند و تا پایان سال این میزان از 14 میلیون پوشش می‌گذرد.

لاجوردی، ایجاد زیرساخت ارتباطی فیبرنوری در شهر‌های کشور را بسیار راهبردی و مهم عنوان کرد و توضیح داد: با ایجاد چنین زیرساختی بعد از سال‌ها شاهد تحول قابل توجهی در ارتباطات ثابت خواهیم بود و اثرات آن را در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نمایان می‌شود.

پیشنهادی باخبر